Квест-майстерні

Квест-майстерні які відбулися в період з 10 по 15 травня 2021 року в Сокалі, Червонограді, Белзі та Тартакові за проектом «Відкриття скарбів культурної спадщини Сокальщини»

В усіх вказаних населених пунктах відбулися презентації детальної методики створення квестів, поділ учасників на групи, вказівки до роботи на місцевості у групах та практична робота на місцевості у групах над текстом квесту.

Результатом стало об'єднання в одне ціле та аналіз написаного тексту квестів, майстер-класи зі створення печатки (скарбу квесту), опрацювання додаткової інформації, що стосується квестів.

Ведучі майстер-класів:

  • Анна Яжемська i Kшиштоф Фльорис, Фонд “Карта захоплень” – співавтори загальнопольської програми “Квести — експедиції відкривачів”, у рамках якої діє близько 500 навчальних ігор та вуличних квестів по всій Польщі (www.questy.org.pl).
  • Микола Білик – перекладач та поціновувач польської мови із Запоріжжя, має досвід створення квестів, зокрема в рамках польсько-українського проекту в Чернівцях 2018 року

Квести - відкриття скарбів рідного краю

З 11 по 16 травня у Сокальській Малій академії наук проходив майстер-клас зі створення квесту у рамках проекту «Відкриття скарбів історико-культурної спадщини регіону». Він став тільки початком великої співпраці із польськими партнерами. Регіональний партнер - Сокальська МАН. Фінансова підтримка - Програма RITA – «Зміни в регіоні» Польсько-американського фонду свободи.

«Ми не були першими»,- це слова Анни Яжемської, представника Фонду «Карта захоплень», співавтора загальнопольської програми «Квести– експедиції відкривачів». Творцем квестової методології є Стівен Глазер зі США. Questy був перейнятий в Україну з Польщі завдяки Фонду «Карта пристрастей» (Fundacja Mapa Pasji), який реалізує загальнодержавну програму «Квести - експедиції першовідкривачів» («Questy – Wyprawy Odkrywców» www.questy.org.pl), яка включає понад 500 таких маршрутів.

Квест-програма «Квести: відкриваємо скарби України» в Україні базується на польському досвіді та реалізується у партнерстві з Фондом «Карта пристрастей». Американець Стівен Глейзер, творець світового квесту, який надав ліцензію на розвиток квесту Фонду«Карта пристрастей» (Fundacja Mapa Pasji), що є лідером проекту «Відкриття скарбів культурної спадщини Сокальщини». Однак це був лише початок нашої пригоди.

Квест розглядають як інноваційну ігрову технологію навчання чи корисного дозвілля, яка вчить знаходити необхідну інформацію, аналізувати та систематизувати її, вирішувати поставлені завдання, часто проходячи послідовно певний маршрут або виконуючи певні елементи єдиного сюжету. Квест розуміють як пошук відповідей, пригод.

В основі сучасного квесту лежить інтелектуально-спортивне змагання з елементами рольової гри. Квест є популярною ігровою формою серед дітей, учнівської молоді і, навіть, серед дорослих. Він цікавить, передусім, тих, хто прагне справжніх пригод. Квестові програми володіють неабияким творчим потенціалом, їх можуть створювати на основі історичного, пригодницького минулого, на базі комп’ютерної гри, літературного або музичного твору. Квести належать до інтерактивних розвивальних ігор, є надзвичайно цікавими для учасників та активізують їхні знання, вміння і навички. Квестові технології можна використовувати в будь-якому колективі, для будь-якого віку, розвиваючи творчий потенціал учасників у тому чи іншому жанрі мистецтв, формуючи стійку зацікавленість українською народною чи сучасною культурою або просто роблячи дозвілля цікавим і корисним.

Слухачів і педагогів Сокальської МАН познайомили із методикою створення квестів Анна Яжемська і Кшиштоф Фльорис, представники Фонду «Карта захоплень» - співавтори загальнопольської програми «Квести– експедиції відкривачів», учасники проекту, що співфінансується Польсько-Американським Фондом Свободи в рамках прогами RITA–«Зміни в регіоні», яку реалізує Фонд «Освіта для демократії». Ігор Каспрук, почесний голова ради МАН, посприяв у співпраці із представники Фонду «Карта захоплень». Мета цього майстер-класу- пропагування скарбів культурно-історичної спадщини рідного населеного пункту. До очної зустрічі проходили зустрічі дистанційно, через ZOOM. Таких зустрічей було декілька. Вони тривали по три години кожна. Час летів непомітно, так як знайомив із цікавим досвідом. Дистанційно познайомились із ще одним натхненником квестів — Єжи Дарувським. Польська сторона представила свої квестові надбання. Розказала про портал www.questy.org.pl., на якому розміщено 476 квестів, що охоплюють усю територію Польщі. Також можна завантажити мобільний додаток. За проходження певної кількості квестових маршрутів нагороджують відзнаками квестовими. Шлях до таких квестових надбань проходить через майстер-клас. Дистанційні зустрічі вибрали тему для квесту у Сокалі-це історико-культурні пам’ятки, що об’єднують постать Андрея Шептицького.

І от очна зустріч у форматі майстер-класу. Початок був у Сокалі 12 травня. Взяли участь у майстер-класі зі створення квесту у Сокалі: Царинська Мар’яна, Іванець Ірина, Доскоч Софія, Цюзик Дмитро, Студент Антоніна, Лєпьохіна Діана, Матолінець Софія, Ділай Софія, Сольвар Анастасія, Гладюк Ірина, Парій Дмитро, Кашуба Христина, Царик Даніела, Весній Роксолана, Рябега Яна, Панчук Юлія, Барна Анна, Пивоварчук Анастасія, Багрій Мирослава, Стасюк Ольга, Пивоварчук Оксана. Опікуном квесту була Мусій Світлана. Ілюстрації та графічний дизайн квесту Іванець Катерини.

Майстер-клас зі створення квесту у Сокалі включав:

  • презентацію детальної методики створення квесту. Поділ учасників на групи. Вказівки до роботи на місцевості у групах;
  • робота на місцевості у групах над текстом квесту;
  • аналіз написаного тексту квесту, майстер-клас зі створення печатки(скарбу квесту), опрацювання додаткової інформації, що стосується квесту;
  • підсумування майстер-класу (вибір назви квесту);
  • тестування квесту на місцевості.

Учасники розробляли покроковий маршрутний лист історичних пам’яток вулиці Андрея Шептицького. Квестовий маршрут організував зустрічі із директором музею «Сокальщина» Василем Волошином, директором музею Наталією Покотюк та Сокальським міським головою Сергієм Касяном.

Квест в Сокалі отримав назву «Прогулянка з Андреєм Шептицьким».

Регіональний партнер - Сокальська МАН стала організаторм майстер-класів зі створення квестів у Белзі — квест «Пройди стежками трьох культур», у Червонограді — «Подорож Кристини крізь століття» та у Тартакові — Квест «Перлина Тартакова». Тестування квестів проходитиме у червні. А далі створюватиметься портал квестів Сокальщини. Робота Сокальської МАН у створенні квестів регіону — це внесок до розвитку Сокальської громади..

Мирослава Багрій, методист МАН ( Газета «Інтелект» №7, травень 2021 )