Відкривай скарби

Відкривай скарби історико-культурної спадщини рідної України

Колектив КЗ «Сокальська Мала академія наук учнівської молоді імені Ігоря Богачевського» запрошує жителів усього Червоноградського району пізнати неповторну історію рідного краю з використанням квесту – інноваційної ігрової технології навчання та корисного дозвілля, яка вчить знаходити необхідну інформацію, аналізувати та систематизувати її, вирішувати поставлені завдання, проходячи послідовно певний маршрут. Квест є популярною ігровою формою серед дітей, учнівської молоді і, навіть, серед дорослих.

Впродовж січня–вересня цього року слухачі і педагоги КЗ «Сокальська Мала академія наук учнівської молоді імені Ігоря Богачевського», долучивши активних людей Белзької та Червоноградської територіальних громад, успішно реалізують квест – унікальну технологію для дослідження та популяризації історико-культурної спадщини рідного краю.

До 30-річчя Незалежності України учасниками міжнародного проєкту розроблено 5 квестів: в Сокалі – «Прогулянка з Андреєм Шептицьким» та «До вершин наук з Ігорем Богачевським», у Белзі – «Пройди стежками трьох культур», у Червонограді – «Подорож Кристини крізь століття» та у Тартакові – «Перлина Тартакова».

Участь у міжнародному проєкті стала можливою завдяки Ігорю Каспруку, почесному голові ради Сокальської МАН, історику, патріоту нашого краю. Із методикою створення квестів, творцем якої є Стівен Глазер (США), поділилися Анна Яржебска, Кшиштоф Фльорис, представники Фонду «Карта захоплень» – співавтори загальнопольської програми «Квести – експедиції відкривачів», організатори проекту, що співфінансується Польсько-Американським Фондом Свободи в рамках програми RITA – «Зміни в регіоні», яку реалізує Фонд «Освіта для демократії». Переклад забезпечував Микола Білик – поціновувач польської мови із Запоріжжя, учасник польсько-українського проекту в Чернівцях 2018 року.

Цілі проєкту: популяризація в Західній Україні методології створення квестів як привабливого способу регіональної освіти та популяризація для туристів місцевої культурної та природної спадщини; популяризація культурно-історичної спадщини Сокальщини серед українців та поляків, надаючи їм привабливу пропозицію «відкривати скарби» у формі квестів; діалог між адміністрацією та місцевою громадою щодо напрямків розвитку туризму на Сокальщині на найближчі роки.

У рамках проєкту проведено декілька онлайн зустрічей з польськими партнерами, серед яких – натхненник квестів Єжи Дарувский. Вони представили свої квестові надбання, розказали про портал www.questy.org.pl, на якому розміщено 476 квестів, що охоплюють усю територію Польщі.

Ми взяли участь у квест-майстернях. Цілий тиждень незабутніх зустрічей і плідної праці минув непомітно. Як зазначали самі школярі і педагоги: «... квест є цікавою формою в пізнанні світу, бо відкриває нові можливості для усіх його учасників», «квест сприяє розширенню світогляду учасників, залученню їх до активного пізнавального процесу», «це цікава організація самостійної діяльності дітей та підлітків», «сприяє формуванню відповідальності, толерантності, відповідальності, активності, самореалізації».

Результати проєкту були представлені під час «круглого столу» «Туристичний потенціал Сокальської громади». Тішимося, що в громаді об’єднано зусилля різних інституцій щодо обговорення використання культурно-історичної спадщини Сокальської громади як конкурентної переваги економічного розвитку, бачення туристичного бренду Сокальщини та інструментів просування його на національному та міжнародному ринку туристичних послуг.

Отож, результатом нашої праці стала розробка цікавих маршрутів, підготовка буклетів, створення сайту (https://questy.org.ua), виготовлення особливих відзнак та призів для тих, хто успішно пройде 3 квести. Буклети із завданнями квесту будуть розміщені у доступних для кожного місцях – приміщеннях міської (сільської) ради, закладах освіти, спеціальних скриньках, а також у вільному доступі для друку на сайті МАН та «Квести: відкриваємо скарби України». Всім, хто знайшов скарб, необхідно поставити печатку у буклеті, яка свідчитиме про успішне проходження квесту і гарантуватиме право на отримання спеціальної відзнаки.

Долучайся до відзначення 30 річниці Незалежності України разом з дітьми, всією родиною, з друзями!
Пізнавай рідну Україну у такій цікавій формі!

Світлана Мусій,
директор КЗ «Сокальська Мала академія наук учнівської молоді імені Ігоря Богачевського»,
депутат Сокальської міської ради, координатор проєкту